Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Başlangıcından bu yana insanlar interneti para kazanma fırsatı olarak gördüler ve bunda haklılar. İnternet, modern iş dünyasının ayrılmaz bir parçası haline geldi ve insanları ve kurumları birbirine bağladı.

Ancak, iyi barındırma özelliğine sahip güçlü bir web sitesine sahip olmak bu bulmacanın önemli bir parçası olsa da, yalnızca alışveriş sitesi kurup müşterilerin sayfalarınıza akın etmesini bekleyemezsiniz. Potansiyel müşterilerinizi bir dijital pazarlama stratejisi ile markanıza çekmelisiniz.

Ancak dijital pazarlama stratejisi nedir? Dijital pazarlama stratejisi ile dijital pazarlama kampanyası aynı şey midir? Ve işiniz için mümkün olan en iyi dijital pazarlama stratejisini oluşturmak için ne yapabilirsiniz? Bu yazıda, tüm bu soruları ve daha fazlasını cevaplayacağız.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

Dijital pazarlama stratejisi, çevrimiçi kanallar aracılığıyla belirli iş hedeflerine ulaşmak için üstlenilen bir stratejidir. Dijital pazarlama stratejiniz, tıklama başına ödeme reklamcılığı (CPC) (TBM), arama motoru optimizasyonu (SEO), sosyal medya reklamcılığı, e-posta pazarlaması ve daha fazlasını içeren ücretli ve organik stratejileri içerebilir.

Birçok kişi pazarlama stratejilerini pazarlama kampanyalarıyla karıştırır, ancak bunlar dijital pazarlama bulmacasının çok farklı iki parçasıdır.

Dijital pazarlama kampanyası, dijital pazarlama stratejisinin bir parçasıdır. Stratejinin bir bölümünün uygulanmasıdır. Tıpkı bir inşaat ekibinin bir gökdelen inşa etmesi gibi, genellikle bu inşaatın farklı bölümlerinde çalışan birden fazla ekip vardır.

Dijital pazarlama stratejisi, dijital kanallarda neyi başarmak istediğinizi ve bunu nasıl yapmayı planladığınızı gösteren bir plandır. Dijital pazarlama kampanyası, planı izleyerek bu hedeflere ulaşmak için pazarlama ekibinizin “inşa ettiği” şeydir.

Sizi bu stratejinin nihai hedefine doğru hareket ettiren dijital pazarlama stratejisi içinde gerçekleştirilen belirli eylemlerdir. Hepsi aynı stratejiye giren bir sosyal medya kampanyanız, bir e-posta kampanyanız ve bir SEO kampanyanız olabilir.

Bunun nedeni, stratejinin bizzat kendisinin geniş olması ve lansmandan önce vurgulanan temel hedefleri ve potansiyel kampanyaları kapsamasıdır. Tek bir dijital pazarlama stratejisi içinde farklı şemsiyeler altına girebilecek birden fazla kampanya olabilir.

Google’daki ve Facebook ve Instagram gibi sosyal medya ağlarındaki ve etkileyici pazarlamadaki tıklama başına ödeme reklamları bu kampanyalardan sayılabilir.

Bu, iş web sitelerini ve blogları içerebilir, ancak YouTube kanalları , podcast’ler , medya ve şirketinizin sahip olduğu diğer her şey olabilir. Müşterileriniz tarafından verilen referanslar ve puanlar da buna dahil edilebilir.

Bu medya türleri farklı pazarlama kampanyalarında kullanılabilir ve bilgili dijital pazarlamacılar genellikle hepsini tek bir kampanyada birleştirir. Çeşitli medya biçimlerini ve bunların genel dijital pazarlama stratejinizde nasıl çalıştığını anlamak, yapmak istediğiniz her şeyi ana hatlarıyla belirtirken önemlidir.

Çok yönlü bir dijital pazarlama stratejisi, genellikle kitlenizin sık kullandığı birden fazla kanalda gerçekleşir. Bu, maksimum maruz kalma ve etkinlik için yapılır.

Neden Dijital Pazarlama Stratejisine İhtiyacınız Var?

Neden Dijital Pazarlama Stratejisine İhtiyacınız Var?

İster B2B ister B2C şirketi olun, modern iş dünyasında başarı için dijital bir pazarlama stratejisi şarttır . Dijital alanı, bakkal alışverişinden doktor randevusu almaya veya işletmelerimiz için bir SaaS çözümü seçmeye kadar hemen hemen her şey için kullanıyoruz .

Sizin veya tanıdığınız kişilerin internette ne kadar zaman geçirdiğini düşünün. Telefonunuzda gezinmekten Netflix’teki en yeni dizileri izlemeye kadar, günlerimizin büyük bir bölümü internette geçiyor. Potansiyel müşterilerinizin eriştiği her platform sizin için potansiyel bir pazarlama fırsatıdır.

Facebook’u kontrol ediyor musunuz? Dijital pazarlama için inanılmaz derecede etkili olabilir. Google aramaları? Sizi en önemli gözlerin önüne getirebilecek ücretli ve organik seçenekler var.

Çevrimiçi rekabet edebilmeniz gerekir. Yalnızca dijital kanallar etkili olmakla kalmaz, rakipleriniz de zaten oradadır ve potansiyel müşterileri sizden çalmaktadır ve yapılacaklar listenize dijital pazarlama çabalarını eklemek isteyebileceğiniz başka birçok neden var.

Birincisi, düşük veya var olmayan başlangıç ​​maliyetleri olan, oldukça uygun maliyetli bir girişimdir. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama kanallarından daha ucuzdur. Sadece bu da değil, hedeflenen küresel bir kitleye çok daha kolay ulaşabilirsiniz.

Küresel bir televizyon reklamı veya basılı reklam spotu yayınlamaya çalıştığınızı hayal edin. Sadece çok daha fazla para harcamakla kalmayacak, aynı zamanda hedef kitlenizde olmayan bir ton insana da ulaşacaksınız.

Dijital kanallar üzerinden pazarlama yaparken reklam deneyimini kişiselleştirebilirsiniz. Birçok platform, içeriğinizi insanlara yaşlarına, cinsiyetlerine, coğrafi konumlarına, ilgi alanlarına, iş unvanına ve çok daha fazlasına göre göstererek belirli demografik bilgileri hedeflemenize olanak tanır. Geniş reklam günleri sona erdi. Günümüzde insanlar daha kişiselleştirilmiş bir deneyim istiyor ve dijital pazarlama, bunu onlara nasıl verdiğinizdir.

Dijital pazarlama sonuçları da oldukça ölçülebilir. Bir televizyon reklamı veya radyo reklamı yayınlarken, bunu kaç kişinin duyduğunu veya yeni satışlarınızın yüzde kaçının bu platformlardan geldiğini bilemezsiniz. Bununla birlikte, dijital pazarlama, reklamınızı tam olarak kaç kişinin gördüğünü, tıkladığını ve dönüştürüldüğünü size gösterecek gerçek zamanlı veri analizleriyle tam şeffaflık sağlar.

Son olarak, dijital pazarlamanın büyük bir yatırım getirisi potansiyeli vardır. E-posta pazarlaması tek başına ortalama %4,400’lük bir yatırım getirisine sahiptir . Reklam panosu reklamcılığının etkileyici bir ortalama YG’si %497 olsa da , e-posta pazarlama çabaları bu miktarın yaklaşık on katını sağlayabilir.

Dijital Pazarlama Stratejisinin Temelleri: Yapı Taşları

Dijital pazarlama stratejileri dışarıdan karmaşık görünse de, güçlü ve sağlam bir pazarlama planı oluşturan yapı taşlarından oluşur. Dijital pazarlamanın bu önemli yapı taşlarından bazılarını teker teker inceleyelim.

Arama motoru optimizasyonu

Daha iyi SEO olarak bilinen arama motoru optimizasyonu, Google, Bing veya Yandex gibi popüler arama motorlarındaki konumunuzu iyileştirecek organik bir dijital pazarlama taktiğidir (ama dürüst olalım, çoğunlukla Google). Bu, web sitenizin hem içinde hem de dışında bir dizi içerik ince ayarıyla yapılır. İçeriğinizi stratejik anahtar kelimelerle zenginleştirerek sayfaların anlatım akışına sorunsuz bir şekilde dahil edersiniz.

Bunun da ötesinde, aynı anahtar kelimelerle meta başlıklar, açıklamalar ve resimler gibi sayfa dışı içeriği optimize edersiniz. Bu, Google’ın tarayıcılarının ve algoritmalarının kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı anlamasını sağlar. Sizi alanınızda bir otorite olarak kabul ederken, Google sizi alakalı anahtar kelimeler için arama sonuçlarında daha üst sıralarda listeleyecektir.

Diğer web sitelerinde yayınlanan ve sizinkine işaret eden yüksek kaliteli geri bağlantılardan (Backlink) oluşan bir katalog oluşturarak otoritenizi artırabilirsiniz. Bunu, yerleşik bir web sitesinin Google’a sizi bir otorite olarak gördüğünü söylediği bir tavsiye mektubunun web sitesi eşdeğeri olarak düşünün.

SEO karmaşık bir süreçtir, ancak neyse ki WordPress gibi platformlar, tonlarca yüksek kaliteli (ve çoğunlukla ücretsiz) SEO eklentileri gibi bunu biraz daha kolaylaştıran seçeneklere sahiptir .

Sosyal medya pazarlamacılığı

O zaman hem ücretli hem de organik sosyal medya pazarlamanız var. Açıkçası, bir sosyal medya varlığınız olmalı ve içerik paylaşan düzenli gönderiler yapmalısınız. Sonuçta, Instagram kullanıcılarının %90’ı en az bir işletmeyi veya markayı takip ediyor.

Ancak Facebook, Twitter, Instagram gibi platformlarda ücretli sosyal medya reklamları yayınlayarak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Organik erişim, son on yılda çoğu büyük platformda büyük ölçüde düştü ve bugün çoğunlukla reklama dayalı oldu.

Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı

TBM (CPC) reklamları, yalnızca reklamınızı gören kullanıcı istenen işlemi yaptığında ödeme yaptığınız reklamlardır. Bu genellikle bir bağlantıya, dolayısıyla adın tıklanmasıdır, ancak bir web seminerine kaydolmak gibi şeyler de olabilir . Sosyal platformlarda, bu reklamları ilgi alanları, coğrafi konum, yaş ve daha fazlası gibi belirli kriterleri karşılayan kişilere hedefleyebilirsiniz.

Ayrıca, reklamlarınızın alakalı anahtar kelimeler için arama sonuçlarının üzerinde görünmesini sağlayan Google Ads’de tıklama başına ödeme reklamları yayınlayabilirsiniz. Görüntülü reklam ve YouTube reklamları gibi başka Google Ads türleri de vardır ve kampanyanızı ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Google Ads’i yayınlarken, rakiplerinizin reklamlarıyla rekabet edecek kaliteli reklamlar oluşturarak belirli anahtar kelimelere veya kelime öbeklerine teklif verirsiniz.

Dijital Pazarlama Stratejinizi Nasıl Oluşturursunuz?

Artık dijital pazarlama stratejilerinin temellerini anladığınıza göre, maksimum başarı potansiyeli ile kendi stratejinizi nasıl oluşturabileceğinizi gözden geçirelim. Bunu beş basit adıma ayırdık.

Dijital Temellerinizin Yerinde Olduğundan Emin Olun

Bisiklet sürmeye başlamadan önce, içinde hava olan lastiklerin olduğundan emin olmanız gerekir. Benzer şekilde, size daha fazla iş getirmek için tasarlanmış çok sayıda kampanya içeren bir dijital pazarlama stratejisi başlatmadan önce, dijital temellerinizin yerinde olduğundan emin olmalısınız.

Öncelikle , web siteniz için güçlü bir hostinge sahip olmanız gerekir. Hız ve performans için ünlü Alman firması Hetzner’i tercih edebilirsiniz. Çünkü bu web sitesinin hızlı olması gerekiyor. Hız, SEO için önemli bir sıralama faktörüdür ve yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse kullanıcılar sitenizden uzaklaşacaktır.

Son olarak, sosyal medya profillerinizin en son doğru bilgilerle ayarlandığından ve güncellendiğinden emin olmalısınız.

Hedefleri Tanımlayın

Dijital pazarlama stratejinizden ne elde etmek istiyorsunuz? Başarı sizin için nasıl görünüyor? Bazı şirketler sadece marka tanıtımı arıyor. Sadece isimlerini kitlelere duyurmak ve insanları varlıklarından haberdar etmek istiyorlar.

Diğerleri için her şey satış ve dönüşümlerle ilgilidir. Ancak hedeflerin ana hatlarını çizerken, spesifik olmak iyidir. Bu stratejik dönem boyunca işinizin ne kadar büyüdüğünü görmek istiyorsunuz? İkinci çeyreğin sonunda kârınızı %40 artırmayı umuyor musunuz? Yalnızca %30’luk bir artışa ulaşırsanız, stratejinizi marjinal bir başarı mı yoksa tam bir başarısızlık olarak mı değerlendirirsiniz?

En iyi ve en kötü durum senaryolarınızı geliştirmeniz gereken yer burasıdır. Stratejiyi bir başarısızlık olarak göreceğiniz eşiği belirleyin ve buna karşı elde ettiğiniz başarıyı ölçün.

Bu aynı zamanda hangi araçların başarıya ulaşmanıza yardımcı olacağına karar vereceğiniz zamandır. Uygun fiyatlı ürünler mi arıyorsunuz? Başarılı olduğunu görmek için e-posta pazarlama yazılımı gibi bir şeye ne kadar para yatırmaya hazırsınız?

Unutmayın, başarıyı veya başarısızlığı belirlemek için hedeflerinizin spesifik ve ölçülebilir olması gerekir. Bu, reklam harcamalarından elde edilen getiriyi, edinme başına maliyeti ve daha fazlasını anlamak anlamına gelir.

Müşterilerinizi Anlayın

Kime pazarlama yaptığınızı bilmeden bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak imkansızdır. Müşterilerinizi tanımanız ve onların acı noktalarını, motivasyonlarını, beğenilerini ve hoşlanmadıklarını anlamanız gerekir. Bu, hedef kitlenize hitap eden ve doğrudan onların ihtiyaçlarına hitap eden bir strateji oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bazı başlangıç ​​soruları kullanın
Kitlenizin farklı alt bölümleri hakkında demografik bilgiler içeren, iyi biçimlendirilmiş alıcı kişileriniz olmalıdır. Bu, yaş, meslek, cinsiyet, coğrafi konum, ilgi alanları, gelir ve daha fazlası gibi bilgileri içerebilir. Bu kişilerin hangi platformlarda sıklıkla kullanıldığını anlayın ve pazarlama çabalarınızı bu platformlara odaklayın.

Mevcut Tüm Dijital Varlıkları Değerlendirin

Şimdi daha önce belirlediğimiz çeşitli içerik türlerine bakma zamanı. Tam olarak neye sahip olduğunuzu ve hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğini bilmeniz gerekir.

Başarınızı en üst düzeye çıkarmak için sahip olduğunuz, ücretli ücretsiz tüm medyalarınızı denetlemelisiniz. Her şeyin bir listesine sahip olduğunuzda, bu varlıkların size en iyi hangi pazarlama kampanyalarında yardımcı olacağını belirleyebilirsiniz.

Bu aynı zamanda varlık kataloğunuzdaki boşlukları tespit etmek için de mükemmel bir zamandır. İçerik stratejinizi , henüz sahip olmadığınız bir şeyin üstüne koymanıza yardımcı olacağını düşündüğünüz bir şey varsa , o içeriği oluşturmanın veya satın almanın zamanı geldi.

Ne kadar içeriğe sahip olduğunuza bakmayın. Kalitesine de bakın. Daha eski ve modası geçmiş blog yayınlarınız varsa, bu içeriği yenilemek ve geliştirmek, onu hedeflerinize hizmet edecek şekilde oyuna geri getirebilir – örneğin, anahtar kelimeniz için Google’da 1 numaraya ulaşmak gibi.

Sitenizde yinelenen içerik varsa , bunu hemen ortadan kaldırın. Google, yinelenen içeriğin hayranı değildir ve bunun için sizi cezalandırabilir.

Planınızın Haritasını Çıkarın

Artık tüm parçalar yerli yerinde, yani içerik pazarlama stratejinizi planlamanın zamanı geldi.

Son adımda belirlediğiniz boşlukları dolduracak bir içerik oluşturma planına ihtiyacınız var. Bu, hedef kitleniz düşünülerek tasarlanmış, uzun vadede sizin için karşılığını verecek çok yönlü bir içerik cephanesine sahip olmanızı sağlar.

Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olması için her bir alıcı kişisi için hangi kampanyaları yayınlamanız gerektiğine dair kabaca bir fikriniz olmalıdır. Hangi platformu kullandığınız, kampanyayı ne kadar süredir yürüttüğünüz, hangi içeriği kullanacağınız ve pazarlama bütçenizin ne kadarını buna harcayacağınız dahil olmak üzere, bu kampanyaları bütünüyle haritalayın.

Bunu yaptıktan sonra, tüm stratejiyi baştan sona vurgulayan ve oluşturduğunuz tüm kampanyaların nihai hedefinize nasıl katkıda bulunacağını gösteren bir zaman çizelgesi içeren bir ana belge oluşturun.

Özet

Dijital pazarlama stratejiniz, hem giden pazarlama hem de gelen pazarlama yoluyla artan ticari kârların bel kemiği olabilir . Modern iş dünyasında dijital kanalların popülaritesini ve potansiyelini görmezden gelemezsiniz. Hemen hemen her işletmenin çevrimiçi bir varlığı vardır ve hepsi kitlelerin dikkatini çekmek için birbirleriyle rekabet eder.

Sağlam bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak için bu makalede özetlenen bilgileri kullabilirsiniz.