Elementor İle Popup (Açılır Pencere) Nasıl Oluşturulur?

Giriş

Açılır pencere formları, e-posta adreslerini yakalamanıza, satışları teşvik etmenize ve daha pek çok şeye olanak sağlayan temel pazarlama aracıdır. Ancak, WordPress’te çekici ve özelleştirilmiş açılır pencereler oluşturmak her zaman kolay değildir.

Neyse ki, Elementor sayfa oluşturucu eklentisi, web sitenizde açılır pencereler oluşturmayı ve özelleştirmeyi kolaylaştırır. Bunları sitenizin tasarımına uyacak şekilde değiştirebilir ve kullanıcı davranışına veya kökenlerine göre tetikleyiciler ekleyebilirsiniz.

Bu kılavuz, farklı türdeki Elementor açılır pencerelerine ve bunları neden kullanmak isteyebileceğinize ilişkin bir genel bakış sağlayacaktır. Ardından, hem ücretsiz hem de Pro Elementor araçlarıyla bu açılır pencerelerin nasıl oluşturulacağını açıklayacağız. Başlayalım!

Elementor Pop-up’larına Genel Bakış

Elementor, WordPress web siteleri için en popüler sayfa oluşturucu eklentilerinden biridir. Güzel ve kullanıcı dostu sayfalar tasarlamak için öğeleri sürükleyip yerine bırakmanıza olanak tanır.

Ayrıca Elementor, çeşitli açılır pencereler oluşturmanızı sağlar. Bunlar, önceden belirlenmiş bir süre ile açılabilir veya sitenizi ziyaret eden kullanıcı belirli bir işlemi tamamladıktan sonra sitenizde görünebilir.

Pop-up’lar çeşitli nedenlerle önemli araçlar olabilir. Bunları potansiyel müşteri toplamak ve e-posta pazarlama listenizi genişletmek için kullanabilirsiniz. Elementor açılır pencereleri, müşteri adreslerini doğrudan tercih ettiğiniz platforma göndererek e-posta pazarlama yazılımıyla entegre olur.

Bunları, e-ticaret mağazanızla ilgili satışları, indirimleri ve etkinlikleri tanıtmak için bile kullanabilirsiniz. Bu nedenle, pop-up’lar genel pazarlama stratejinizin ayrılmaz bir parçası olabilir.

Ayrıca, pop-up’lar müşterilerinizle bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir. Tüketici geri bildirimi istemek ve ürün ve hizmetlerinizi geliştirmek için anketler yerleştirebilirsiniz.

Ancak, onları iyi tasarlamazsanız ve hedef kitleniz için doğru tetikleyicileri seçmezseniz, açılır pencereler ucuz görünebilir. Bu nedenle, bunları etkili bir şekilde kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Elementor’un devreye girdiği yer burasıdır.

Elementor Açılır Pencerelerinin Türleri

Elementor, ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebileceğiniz 100’den fazla açılır pencere şablonuyla birlikte gelir. Bu tasarımlar şunları içerir:

  • Potansiyel müşteri yakalama formları
  • E-posta kaydı açılır pencereleri
  • Promosyon açılır pencereleri
  • Giriş ve karşılama formları
  • Gizli içerik açılır pencereleri
  • Upsell ve çapraz satış formları

Bu açılır pencere şablonları, farklı türdeki web siteleri için çeşitli tasarım özellikleri içeren Elementor kitlerinde yerleşik olarak gelir:

Elementor Açılır Şablonları
Elementor Açılır Şablonları

Ayrıca, farklı açılır pencere yerleşimleri ve görsel tasarımlar arasından seçim yapabilirsiniz:

Son olarak, herhangi bir açılır pencere şablonunu ihtiyaçlarınıza göre hızla özelleştirmek için Elementor düzenleyicisini kullanabilirsiniz. Şimdi bunu Elementor Pro ile nasıl yapabileceğinizi açıklayacağız.

Elementor ile Pop-up Nasıl Oluşturulur?

Elementor ile popup oluşturmak çok kolay. Aşağıdaki 2 aşamayı yaparak hemen sitenize popup kurabilirsiniz.

Toplam zaman: 5 dakika

İlk Aşamamız

WordPress kontrol panelinizde Elementor > Şablonlar > Pop-up’lara (Elementor > Templates > Popups) giderek başlayın. Ardından, yeni bir tane oluşturmak için YENİ POPUP EKLE (Add New Popup) üzerine tıklayın:
Ardından şablonunuzu adlandırmanız istenir. Bir ada karar verdikten sonra ŞABLON OLUŞTUR’u (CREATE TEMPLATE) seçin:
Bu, Elementor sayfa oluşturucuyu başlatacaktır. Artık mevcut açılır şablon tasarımları arasından seçim yapabilir veya sıfırdan kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Örneğimizde, düzenlemek için mevcut şablonlardan birini seçtik. Artık açılır pencerenizi özelleştirmek için tasarım ayarlarıyla oynayabilirsiniz. Örneğin, düzenini, hizalamasını, arka plan resimlerini ve renklerini değiştirebilirsiniz.
Tasarımınızdan memnun kaldığınızda, YAYINLA’nın (Publish) yanındaki yukarı bakan oka tıklayın. Ardından, görünen menüden Koşulları Görüntüle’yi (Display Conditions) seçin.
Ardından, Elementor açılır pencerenizin web sitenizde nerede görüntüleneceğini seçmek için DURUM EKLE’ye (ADD CONDITION) basın. Ardından, aşağıdaki seçenekler arasından bir konum seçebilirsiniz: Tüm Site, Arşivler, Tekil veya WooCommerce. (Entire Site, Archives, Singular, veya WooCommerce)

Açılır Pencere Tetikleyicilerini Ayarlamak

Tetikleyiciler (Triggers) sayfasında, Elementor açılır pencerenizi görüntülemek için kullanıcıların ne yapması gerektiğine karar verebilirsiniz. Varsayılan olarak, her seçenek devre dışıdır ve kaydırıcıya tıklayarak etkinleştirebilirsiniz. Ardından, tetikleyiciniz için değerler belirtmeniz gerekir.
Örneğin, Sayfada Yüklemeyi seçerseniz (On Page Load), açılır pencerenizin kaç saniye içinde görüntüleneceğini seçmeniz gerekir.
Öğeye Kaydırıldığında ayarı, bir CSS Kimliği girmenizi gerektirir. Bir kullanıcı sayfanızdaki o öğeye ulaştığında açılır pencere görünür.
On Click seçerseniz, açılır pencere görüntülenmeden önce bir kullanıcının web sitenizi kaç kez tıklaması gerektiğini belirtmeniz gerekir.
Hareketsizlikten Sonra (After Inactivity) ayarı, kullanıcı sayfanızda belirli bir süre boşta kaldıktan sonra açılır pencerenizi tetiklemenizi sağlar.
Son olarak, Sayfadan Çıkış Niyeti’ni etkinleştirmeyi seçebilirsiniz. Bu ayar, bir kullanıcı sayfanızdan ayrılmaya çalıştığında açılır pencerenizi tetikler. İşiniz bittiğinde Gelişmiş Kurallara gitmek için KAYDET ve KAPAT veya İLERİ’ye tıklayın.

Sitenize Pop-up Düğmesi Ekleyin (Opsiyonel)

Bir kullanıcı sayfanızdaki belirli bir öğeye tıkladığında Elementor açılır pencerenizi tetiklemek isteyebilirsiniz. Örneğin, “Şimdi Kaydolun” yazan bir düğme tasarlayabilir ve alt bilginize gömebilirsiniz. Bir kullanıcı düğmeyi tıkladığında, ekranlarında e-posta kayıt formunuzu görecektir.

İlk olarak, web sitenizde bir Elementor düğmesi oluşturmanız gerekir. Gönderiyi veya sayfayı Elementor düzenleyicide açın ve menüden Düğme’yi seçin. Sayfanıza sürükleyip bırakın:

Düğme Seçiyoruz.

Düğme metnini belirledikten ve görünümünü özelleştirdikten sonra Bağlantı > Dinamik Etiketler’e (Link > Dynamic Tags) tıklayın. Ardından, açılır menüden Eylemler > Açılır Pencere’yi (Actions > Popup) seçin:

Açılır Pencere’ye tıklayın ve Eylem açılır menüsünden Açılır Pencereyi Aç’ı seçin. Açılır menüden formunuzu da seçebilirsiniz: