Elementor Web Sitelerini Nasıl Dışa ve İçe (Import – Export) Aktarırım?

Giriş

Elementor, güzel sayfalar, gönderiler ve tüm web siteleri tasarlamayı kolaylaştırır. Ancak, elinizde Elementor gibi güçlü bir sayfa oluşturucu olsa bile, yeni bir site tasarımı oluşturmak zaman ve çaba gerektirir.

İşte burada Elementor’un içe ve dışa aktarma sistemi devreye giriyor. Bu özelliği kullanarak, yeniden kullanılabilir şablonlar oluşturarak veya projeniz için üçüncü taraf düzenleri içe aktararak tasarım ve geliştirme sürenizi kısaltabilirsiniz.

Bu gönderi, Elementor’un esnek ve güçlü içe/dışa aktarma sistemine derinlemesine bir dalış yapacak. Bölüm şablonlarından sayfa şablonlarına kadar her şeyi ele alacağız ve hatta Elementor web sitenizin tamamını dışa aktaracağız. Başlayalım!

Sitenizi Yeni Bir Elementor Şablonuna Nasıl Hazırlarsınız? (2 Adımda)

Elementor şablonları, tek tek sayfalara veya belirli Kullanıcı Arayüzü (UI) öğelerine uygulanan önceden tasarlanmış düzenlerdir. WordPress temalarına benzeseler de, bazı temel farklılıklar vardır.

WordPress temaları, tüm bir web sitesinin tasarımını değiştirir. Buna karşılık, Elementor şablonları tek bir web sayfasının düzenini etkiler. Yalnızca bir sayfayla sınırlı olduklarından, aynı anda birden fazla Elementor şablonu kullanmak mümkündür. Ayrıca, bu şablonlar, ister ücretsiz ister premium olsun, herhangi bir WordPress teması üzerinde çalışabilir.

Web sitenize yeni bir Elementor şablonu uygulamak, görünümünü veya işlevini değiştirebilir. Bunu akılda tutarak, şablonunuzu değiştirmeden önce gerçekleştirmeniz gereken bazı işlemler var.

1. Adım: Bir Yedek Oluşturun

Elementor şablonunuzu değiştirmeden önce bir yedek oluşturmak akıllıca olacaktır. Bu adım, yeni tasarımınızla ilgili sorunlarla karşılaşırsanız geri yüklenecek içeriğe sahip olmanızı sağlar.

Çeşitli eklentiler, bir web sitesi yedeği oluşturmanıza olanak tanır. Bunlar, tüm dosyalarınızı ve veritabanı bilgilerinizi buluta kopyalayabilir.

UpdraftPlus Yedek İçin Güçlü Bir Eklentidir.

2. Adım: Sitenizi Bakım Moduna Alın

Sitenizin şablonunu değiştirmek, beklenmeyen çökmelere, hatalara veya diğer garip davranışlara neden olabilir. Yeni bir tasarım uyguladıktan sonra sitenizi test etmek ve ayarlamalar yapmak için biraz zaman harcamanız gerekebilir.

Bir ziyaretçi, siz bu değişiklikleri yaparken sitenize erişmeye çalışırsa, deneyimlerinin kalitesini etkileyebilir. Bu, potansiyel dönüşümleri kaybetmenize neden olabilir.

Yeni bir Elementor şablonu uygulamadan önce sitenizi bakım moduna almak isteyebilirsiniz. Bu adım, yeni tasarımınızı test ederken ziyaretçilerin sitenize erişmesini önleyecektir.

Bunun için gereken eklenti: WP Maintenance Mode & Coming Soon

Bu eklenti, bakım açılış ekranınıza bir geri sayım sayacı eklemek de dahil olmak üzere birçok ek ekstraya sahiptir.

Siteniz bakım moduna geçtiğinde, çeşitli şablonları denemekte ve web sitenizin ön ucunda nasıl göründüklerini test etmekte özgürsünüz. Sonuçlardan memnun olduğunuzda, sitenizi bakım modundan çıkarabilir ve sitenizi yeniden tasarlayarak ziyaretçileri şaşırtabilirsiniz.

Elementor Şablonları Nasıl Kaydedilir?

Dünyanın en popüler sayfa oluşturucularından biri olan Elementor‘da hazır üçüncü taraf şablon sıkıntısı yoktur. Ancak bazen şablonlarınızı oluşturmak isteyebilirsiniz.

Şablonları kullanmak, web sitenizin tamamında tasarım tutarlılığı elde etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, özellikle aynı tasarımları birden fazla sitede kullanıyorsanız size zaman kazandırabilir.

Örneğin, WordPress tasarım ve geliştirme ajansları, müşteri sitelerine düzenli olarak uyguladıkları temel unsurları içeren şablonlar oluşturmaktan yararlanabilir.

Yöntem 1: Bir Sayfayı Elementor Şablonu Olarak Kaydetme

Herhangi bir sayfayı Elementor şablonu olarak kaydedebilirsiniz. Bu, web sitenizde dağıtılmaya hazır standart bir görünüm ve his oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, sitenizin menülerini, ayrıca üstbilgiyi ve WordPress altbilgisini oluşturabilirsiniz. Daha sonra bu sayfa şablonunu tüm web sayfalarınıza uygulayabilirsiniz.

Bir şablon oluşturmak aynı zamanda her web sayfası için aynı öğeleri manuel olarak yeniden oluşturmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. Bu, üretkenliğiniz için harika bir haber.

Geçerli sayfayı bir Elementor şablonu olarak kaydetmek için Elementor kenar çubuğunun altındaki yeşil Güncelle/Yayınla düğmesini bulun. Ardından, bu düğmenin beraberindeki ok simgesine tıklayın:

Save as Template (Şablon Olarak Kaydet)

Artık Şablon Olarak Kaydet’e tıklayabilirsiniz. Bu, bu şablona açıklayıcı bir ad verebileceğiniz bir pencere açar:

Bir ad verebilirsiniz. Bu daha sonra hangi şablon olduğunu hatırlamanıza yardımcı olacak.

Ardından, Kaydet’e tıklayın. Artık Elementor kitaplığını başlatıp Şablonlarım sekmesini seçerek bu tasarıma istediğiniz zaman erişebilirsiniz.

Yöntem 2: Bir Bölümü Elementor Şablonu Olarak Kaydetme

Birçok web sitesi yinelenen öğeler içerir. Bunlar, potansiyel müşteri oluşturma formlarını veya en çok satan ürünlerinizi açıklayan metinleri içerir.

Bir bölüm şablonu oluşturarak, sadece birkaç tıklama ile herhangi bir sayfaya ekleyebilirsiniz. Farklı içerik kategorileri için bölüm şablonları bile oluşturabilirsiniz.

Örneğin, bir Harekete Geçirici Mesaj (CTA) şablonu oluşturabilirsiniz. Ardından, bir CTA’ya her ihtiyacınız olduğunda, bu şablonu kolayca içe aktarabilir ve mesajlaşmasını değiştirebilirsiniz.

Bir şablon oluşturmak için, söz konusu Bölümü kontrol tuşuna basarak tıklayın. Ardından Şablon Olarak Kaydet’i seçin:

Sağ tıklayıp Save As Template (Şablon olarak kaydet’e) tıklıyoruz.
Bu şablonu herhangi bir bölüme uygulamak için Elementor Şablon kitaplığını başlatmanız yeterlidir. Bekleyen tasarımı Şablonlarım sekmenizde bulacaksınız.

Elementor Şablonu Nasıl Oluşturulur?

Devam eden herhangi bir sayfayı veya bölümü Elementor şablonu olarak kaydedebilseniz de, bazen yeniden kullanmak için açıkça bir tane oluşturmak isteyeceksiniz. Bu senaryoda, tasarımınıza normal bir Elementor web sayfası olarak başlayabilir ve ardından onu bir şablon olarak kaydedebilirsiniz.

Bununla birlikte, Elementor’a önceden bir şablon oluşturduğunuzu da bildirebilirsiniz. Bu yaklaşım, web sitenizin farklı alanları için şablonlar oluşturmanız için size daha fazla esneklik sağlar.

Örneğin, Hata 404 Sayfanız, arama sonuçları sayfanız için bir şablon tasarlayabilir, hatta bir açılır pencere düzeni oluşturabilirsiniz. Bu yöntem, kitaplığınızdaki herhangi bir şablonu yeni bir tasarım için temel olarak kullanmanıza da olanak tanır.

Bir sayfa veya bölüm şablonu oluşturmak için Şablonlar > Kayıtlı Şablonlar’a gidin. Ardından, Yeni Ekle’ye tıklayın. Bir sonraki pencerede, Şablon türünü seçin… açılır menüsünü açın:

Artık oluşturmak istediğiniz şablon türünü belirtebilirsiniz. Sayfa ve bölüm şablonlarını zaten ele aldık, ancak bu pencere size ek seçenekler sunar.

Seçtikten sonra tasarımınıza açıklayıcı bir ad verin ve ardından Şablon Oluştur’a tıklayın. Bu, önceden var olan bir şablonu temel olarak kullanabileceğiniz Elementor kitaplığını başlatır. Alternatif olarak, bu pencereden çıkıp temiz bir sayfa ile başlayabilirsiniz.

Artık standart Elementor düzenleyicisini kullanarak şablonunuzu oluşturabilirsiniz. Tasarımınızı kaydetmeye hazır olduğunuzda Yayınla’ya tıklayın. Bu, Yayınlama Ayarları kutusunu başlatır:

Burada, bu şablonu kullanmak için bazı kurallar belirleyebilirsiniz. Örneğin, Koşul Ekle’ye tıklayabilir ve bu yerleşimin yalnızca tek sayfalar için uygun olduğunu belirtebilirsiniz.

Elementor Şablonları Nasıl Dışa Aktarılır?

Elementor şablonlarını WordPress panosundan dışa aktarabilirsiniz. Bu yöntem, tasarımları iş arkadaşlarınızla paylaşmanıza veya onayları için müşterilere göndermenize yardımcı olabilir. Elementor tasarımlarınızın yedeklerini oluşturmak için dışa aktarma özelliğini bile kullanabilirsiniz.

Şablonları dışa aktarmak, tasarımlarınızı birden çok alanda kullanmanın kolay bir yoludur. Bu yaklaşım, çok sayıda web sitesini yöneten WordPress tasarım ve geliştirme ajansları için kullanışlıdır. Tasarımlarınızdan para kazanmak istiyorsanız, onları dışa aktarmak genellikle onları dünyayla paylaşmanın ilk adımıdır.

Bir tasarımı dışa aktarmak için WordPress panosunda Şablonlar > Kayıtlı Şablonlar’a gidin. Bu sekme, kitaplığınıza kaydedilen tüm şablonları görüntüler:

WordPress ayrıca bu şablonları Sayfa ve Bölüm sekmelerine ayırır. Dışa aktarmak istediğiniz şablonu bulun ve fareyle üzerine gelin:

Şablonu Dışa Aktar bağlantısı göründüğünde, tıklayın. Elementor şimdi bu şablonu bir JSON dosyası olarak indirecek.

Şablonlarınızı Elementor kitaplığından da dışa aktarabilirsiniz. Bu kitaplığın içinde Şablonum sekmesini açın. Dışa aktarmak istediğiniz şablonu bulun ve beraberindeki üç noktalı simgeye tıklayın:

Ardından, Dışa Aktar’a tıklayın. Elementor şimdi bu şablonu bir JSON dosyası olarak indirecek.

Elementor Şablonları Nasıl İçe Aktarılır?

Bazen bir şablonu Elementor’a aktarmak isteyebilirsiniz. Farklı bir web sitesinden dışa aktarılan veya üçüncü bir taraftan satın alınan bir tasarım olabilir.

JSON veya ZIP biçiminde bir şablonunuz varsa, onu Elementor kitaplığına yükleyebilirsiniz. Başlamak için Şablonlar > Kayıtlı Şablonlar’a gidin. Bu ekranın üst kısmında, Şablonları İçe Aktar’a tıklayın:

Import Templates (İçe Aktar)

Ardından, Elementor içe aktarma şablonunuzu seçin ve Şimdi İçe Aktar’a tıklayın. Bu şablon artık kitaplığınızda görünecek.

Bu tasarımı web sitenizin düzenine uygulamak için, Elementor düzenleyicisiyle söz konusu sayfayı veya gönderiyi açmanız yeterlidir. Ardından, beyaz bir klasörle temsil edilen Şablon Ekle simgesine tıklayın:

Bir sonraki pencerede Şablonlarım sekmesini seçin. Burada, tüm Elementor içe aktarılmış şablonlarınızı bulacaksınız:

Bu tasarımın geçerli sayfaya uygulandığında nasıl görüneceğini görmek için Önizleme’ye (Preview) tıklayın. Bu şablonu kullanmaktan memnunsanız, beraberindeki Ekle (Insert) bağlantısını seçin.

Bireysel Elementor Sayfasını Dışa Aktarma ve İçe Aktarma

Aynı sayfayı birden çok sitede yeniden kullanmak isteyebilirsiniz. Örneğin, birkaç WordPress web sitesi işletiyorsanız, standart bir Hakkımızda sayfasını kullanabilirsiniz.

Bu sayfayı manuel olarak yeniden oluşturmak yerine, onu bir Elementor şablonu olarak kaydedebilir ve dışa aktarabilirsiniz. Ardından tasarımı, Elementor’un kurulu olduğu herhangi bir web sitesine aktarabilirsiniz.

Tek bir sayfayı şablon olarak kaydetmek için Elementor’un Yayınla/Güncelle düğmesinin yanındaki ok simgesine tıklayın. Ardından Şablon Olarak Kaydet’i seçebilirsiniz:

Sonraki açılır pencerede bu şablon adını verin. Ardından, Kaydet’e tıklayın.

WordPress şablon kitaplığı otomatik olarak açılmalıdır. Yeni oluşturduğunuz şablonu bulabilir ve üç noktalı simgesine tıklayabilirsiniz. İstendiğinde, Dışa Aktar’ı seçin:

Export (Dışa Aktar)

Alternatif olarak, WordPress kontrol panelinizde Şablonlar > Kayıtlı Şablonlar’a giderek bu tek sayfalık şablonu dışa aktarabilirsiniz. Ardından, söz konusu şablonun üzerine gelin ve Dışa Aktar’a tıklayın.

Tek sayfalık şablon yerel bilgisayarınızda güvenli bir şekilde depolandığında, onu başka bir web sitesine aktarabilirsiniz. Yeni sitenize geçin ve Şablonlar > Kayıtlı Şablonlar’a gidin.

Bu ekranın üst kısmında, Şablonları İçe Aktar’a tıklayın. Artık tek sayfalık tasarımınızı içe aktarabilirsiniz.

Tüm Elementor Web Sitenizi Nasıl Dışa ve İçe Aktarırsınız (2 Adımda)

Elementor, tek sayfalık şablonları içe ve dışa aktarmayı kolaylaştırırken, bir web sitesinin tamamını dışa aktarmanız da gerekebilir.

Örneğin, iletişim sayfası ve ana sayfa gibi tüm standart web sitesi sayfalarınızı içeren bir şablon seti oluşturmak isteyebilirsiniz. Daha sonra bu kiti temel web sitelerinizi oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Bu kiti nasıl oluşturabileceğinizi görelim. Elementor web sitenizin tamamını üç kolay adımda nasıl dışa aktaracağınız aşağıda açıklanmıştır!

Toplam zaman: 10 dakika

Elementor Dışa Aktarma Kitini Etkinleştirin

Elementor’un Dışa Aktarma Kiti işlevi, içeriği ve ayarları da dahil olmak üzere sitenizin tamamını dışa aktarabilir. Bu işlev, ilgili web siteleri oluşturuyorsanız ve aynı markayı korumak istiyorsanız yardımcı olabilir. Örneğin, yaklaşan bir ürün lansmanını tanıtmak için bir mikro site oluşturabilirsiniz. Yazma sırasında, Elementor’un Dışa Aktarma Kiti deneysel bir özelliktir. Elementor > Ayarlar’a giderek bunu etkinleştirmeniz gerekecek. Daha sonra Deneyler sekmesine tıklayabilirsiniz.
Dışa Aktarma Şablon Kitini İçe Aktar bölümüne gidin. Ardından beraberindeki açılır menüyü açabilir ve Etkin’i seçebilirsiniz:

Tüm Elementor Web Sitenizi Dışa Aktarın

Dışa Aktarmayı Başlat’a tıklayın. İstendiğinde, indirmenize dahil etmek istediğiniz içeriği ve verileri belirtin.
Örneğin, yalnızca şablonlarınızı dışa aktarmayı seçebilirsiniz. Alternatif olarak, sayfalar, gönderiler ve özel gönderi türleri dahil tüm içeriğinizi dışa aktarabilirsiniz.
Bütün seçenekleri seçebilirsiniz.
Başarıyla tamamlandı.

Sitenizi İçe Aktarın

Artık şablon kitinizi Elementor’un kurulu olduğu herhangi bir web sitesine aktarabilirsiniz. Mevcut içeriğinizi geçersiz kılar, bu nedenle devam etmeden önce tam bir yedekleme oluşturmanızı öneririz.
Yedeklemeniz hazır olduğunda, hedef web sitesinde Elementor Experiments’ı etkinleştirmeniz gerekir. Daha önce olduğu gibi, Elementor > Ayarlar > Deneyler’e gidin.
Ardından, Import Export Template Kit bölümünü seçebilir ve bu özelliği etkinleştirebilirsiniz.
Ardından Şablonlar > Kit Kitaplığı’na gidin. İçe Aktarmayı Başlat’a tıklayın. Sonraki ekranda, önceki adımda indirdiğiniz dosyayı seçin.